Nasze filmy dokumentalne

Silniejszy

„Silniejszy” to intymny portret 52-letniego wspinacza Macieja „Pastora” Kubery, który po niemal śmiertelnym upadku wyrusza w pełną przygód podróż, by pokonać najtrudniejszą drogę wspinaczkową jaką kiedykolwiek w życiu próbował – o nazwie Andromeda na greckiej wyspie Kalimnos. Moment kryzysu w życiu próbuje zamienić w drugą szansę. Czy uda mu się osiągnąć swój osobisty cel – wbrew pourazowym lękom i fizycznym ograniczeniom?

To humanistyczna opowieść o walce mężczyzny w średnim wieku o odzyskanie formy, gdzie odbijanie się od dna, stawanie na własnych nogach i dążenie na szczyt są symbolami życia z pasją.

2024, 71 min, 4K

Scenariusz i reżyseria Marcin Jamkowski. Produkcja Adventure Pictures, koprodukcja Canal+ Polska, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polska Fundacja Narodowa

Uratowane z potopu

„Uratowane z potopu” to opowieść o poszukiwaniu największego skarbu XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, film w którym znana historia potopu szwedzkiego opowiedziana jest z zupełnie nieznanej perspektywy – zrabowanych zabytków. To także obraz o wyjątkowej grupie eksploratorów, którzy po 350 latach od historycznych zdarzeń podjęli próbę odnalezienia choćby części tego narodowego dziedzictwa.

Pierwsze wskazówki, gdzie szukać tego skarbu zapisane były na do połowy spalonych rękopisach polskiego króla… Filmowcy zabierają widza w 10-letnią(!) podróż na poszukiwanie skarbu – przez zakurzone archiwa, muzealne skarbce i komnaty szwedzkich zamków aż na samo dno Wisły. Do wydobycia najważniejszego ze skarbów potrzeba będzie nurków, łodzi, anielskiej cierpliwości i sił… policyjnego helikoptera.

„Uratowane z potopu” to historia władzy, chciwości, wojen i pojednania. Ale także opowieść o potędze nauki i łaknieniu wiedzy. Światowa premiera „Uratowanych z potopu” odbyła się w 2019 r w nowojorskiej siedzibie The Explorers Club. Premiera polska – na Zamku Królewskim w Warszawie.

2019, 73 min

Scenariusz Marcin Jamkowski, reżyseria Marcin Jamkowski & Konstanty Kulik. Produkcja Arkana Studio, koprodukcja ORKA, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Muzeum Warszawy, współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej i Eurimages.

Against the Sands of Time

Pracują w stolicach starożytnych cywilizacji odsłaniając i ratując dzieła kultury i sztuki stworzone przez człowieka w ciągu ostatnich 10 tyś. lat. Polscy archeolodzy i konserwatorzy zabytków, bo to o nich historia, są zaangażowani w dalekim Sudanie i faraońskich stolicach starożytnego Egiptu, pracują w ogarniętej wojną Syrii, jaskiniach Rapa Nui (Wyspa Wielkanocna) i górskich jeziorach peruwiańskich Andów, a także w najsłynniejszych polskich obiektach UNESCO, takich jak Kraków i Wieliczka.

2022, 38 min

Reżyseria: Marcin Jamkowski & Konstanty Kulik. Produkcja: Adventure Pictures, Laboratorium Obrazu, koprodukcja: Oddział Polski The Explorers Club, finansowanie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Edukacji i Nauki RP, Instytut Adama Mickiewicza.

The Scientific Magnificent Seven

W XIX wieku nieliczni polscy odkrywcy zapuszczali się w głąb obcych lądów, daleko od rodzimej Europy. Brali udział w eksploracji innych kontynentów, ale nigdy w kolonizacji. Ich motywacją było zrozumienie kultur rdzennych ludów i wyczucie pulsu jaki bije w tych odległych krainach.

Na Pacyfiku znaleźli się we właściwym miejscu i właściwym czasie – rdzenne kultury i społeczeństwa Oceanii były nadal nietknięte, ale stały już u progu największej zmiany w swojej historii. Bycie świadkiem tej transformacji było wielkim przywilejem i wyzwaniem.

Taka przygoda przyciągała ludzi o wyjątkowych cechach charakteru – odważnych, romantycznych, heroicznych i głęboko zaangażowanych w zrozumienie tych nieznanych kultur.

Oto historia zaledwie kilku z nich – siedmiu polskich odkrywców Pacyfiku.

2023, 37 min

Reżyseria: Marcin Jamkowski. Produkcja: Adventure Pictures, koprodukcja: Oddział Polski The Explorers Club, finansowanie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Edukacji i Nauki RP, Instytut Adama Mickiewicza.

Rapa Nui Underworld

Grotołazi i archeolodzy bają nieznany, podziemny świat jaskiń pod słynnymi posągami Moai na Rapa Nui (Wyspie Wielkanocnej) w poszukiwaniu śladów dawnej cywilizacji Pacyfiku.

2009, 52 min

Produkcja: National Geographic. Reżyseria: Geoff Luck, asystent produkcji: Marcin Jamkowski

360° Viking Battle | National Geographic

Bezkrwawe starcie cywilizacji w czasie przerażającej bitwy wikingów i Słowian na miecze i topory, odtwarzane przez ponad 600 zapalonych rekonstruktorów. To nie tylko punkt kulminacyjny Festiwalu Wikingów w Wolinie, ale również mekka dla naukowców i miłośników „archeologii eksperymentalnej”.

2017, 5 min, VR

Wyprodukowany przez National Geographic. Reżyseria: Max Salomon, asystent produkcji i fixer: Marcin Jamkowski

No Man Left Behind

No man left behind

 

Historia Mayaguez – ostatniej bitwy wojny wietnamskiej, stoczonej przez amerykańskich marines w Kambodży przeciwko Czerwonym Khmerom. Opowieść o odwadze i poświęceniu, kardynalnych błędach popełnionych przez CIA i jeszcze gorszych pomyłkach prezydenta Forda. Ale przede wszystkim to osobista relacja o trzech ostatnich ofiarach wojny w Wietnamie.

2012, 31 min.

Reżyseria i produkcja: Marcin Jamkowski & Michael Barnes

Higher than Lemurs

 

Grupa wspinaczy wytycza nowe drogi na Madagaskarze na 600-metrowych urwiskach w dolinie Tsaranoro Valley podczas wyprawy eksploracyjnej z 2000 roku.

2001, 25 min.

Produkcja Marcin Jamkowski & Michał Zieliński

Nasze ekspedycje

Skarby
z potopu

 

Historia rodem z przygodowych filmów sensacyjnych! Tyle tylko, że prawdziwa. Upór i anielska cierpliwość do kaprysów rzeki pozwoliły archeologom i eksploratorom wydobyć z dna Wisły 20 ton bezcennych zabytków! Dzięki tym skarbom po raz pierwszy możemy zobaczyć XVII-wieczną stolicę Polski. Okazuje się, że była jeszcze bogatsza i jeszcze piękniejsza niż dotychczas przypuszczano.

Braliśmy udział w tych wykopaliskach, przez cały czas ich trwania.

Odnalezione przez naszą ekipę skarby pochodzą z Pałacu Kazimierzowskiego – najpiękniejszej barokowej rezydencji Europy.

czytaj

Jaskinie
Rapa Nui

 

Setki jaskiń odkrytych przez naszą wyprawę na Wyspie Wielkanocnej to bezcenny skarb dla badaczy kultury, historii i tradycji tego najdziwniejszego i najbardziej tajemniczego skrawka Polinezji.

Pierwsi ludzie dotarli do Rapa Nui, jak nazywają wyspę mieszkańcy, około 900-1200 roku z odległych o 3800 km archipelagów Polinezji Francuskiej. Budowali słynne posągi i czcili boga-ptaka. Ich cywilizacja upadła nim przybyli Europejczycy w Wielką Sobotę 1772 r. Dlaczego? Czy nasze badania pomogą to wyjaśnić?

czytaj

Kolekcja zoologiczna

Wielka Kolekcja Zoologiczna

 

Liczy sześć milionów okazów. Naukowe skarby przekazywali do niej Braniccy, Sapiehowie, rosyjski car, polscy zesłańcy i eksploratorzy z Międzywojnia szukający dla Polski kolonii. Przez 200 lat historii kolekcja kwitła i płonęła, była rozkradana i odbudowywana. W jej losach swoje odbicie znajdują przygody polskich podróżników, awanturników, rewolucjonistów ale przede wszystkim – naukowców. Kiedyś popularna jako towarzyski salon stolicy, dziś spoczywa w dwóch hangarach pośrodku lasu. Dostaliśmy zgodę by ją odwiedzić z aparatem.

Oto historia Wielkiej Kolekcji Zoologicznej

Derwisze
z Chartumu

 

Wokół placu stoi kilkaset osób. W rytm muzyki zaczynają poruszać się i falować. Do pierwszych bębnów, które przywoływały strumienie derwiszów na plac, dołączają się kolejne. Wielkie, obciągnięte oślą skórą, w które muzycy walą zakrzywionymi patykami odzywają się teraz na przemian z małymi bębenkami – uderzanymi dłońmi. Za chwilę instrumentarium wzbogaca się o piszczałki. Wszystko w transowym rytmie od którego nogi same zrywają się do ruchu. Czuje, ze chcąc nie chcąc i ja się jemu poddaje. Zrzucam sandały i z aparatem na szyi puszczam się pomiędzy rozkołysanych derwiszów. Od tej pory nikt już na zagranicznego gapia nie zwraca uwagi.

czytaj

Goryle
we mgle

 

Małe, czarne jak smoła dziecko bawiło się na całego wśród bambusowych zarośli. Chwytnymi rączkami brało do buzi kolejne listki i próbowało upchnąć je w roześmianej buzi. Mama – też czarna niczym tusz do kaligrafii – podtykała mu następne gałązki, a brzdąc z niekłamanym podziwem próbował w gęstwinie naśladować zwinne ruchy jej nadgarstka. Dopełnieniem idyllicznej atmosfery był przechadzający się w okolicy tatuś – stateczny pan, nieco siwiejący na grzbiecie. Jak przystało na ojca rodziny ważył jakieś 200 kilogramów – facet co się zowie! Prawdziwy goryl!

czytaj

Fotografia komercyjna

Portret prezesa? Reportaż z eventu? Foty z linii produkcyjnej? Zrobimy ci takie zdjęcia, jakich nie zrobi nikt!

 

Zobacz więcej >

KONTAKT

Spicze, szkolenia, prezentacje

Mamy doświadczenie w opowiadaniu historii. Pokazywaliśmy prezentacje z naszych wypraw i projektów w firmach, na spotkaniach biznesowych, na festiwalach podróżniczych i lifestylowych, na TEDx i w tak ekskluzywnych miejscach jak UNESCO czy The Explorers Club. Po polsku, po angielsku – najważniejsze że ciekawie!

KONTAKT

Wystawy fotograficzne, odbitki kolekcjonerskie

Fotografia nabiera pełnego blasku po wydrukowaniu i oprawieniu w ramy. Nasze zdjęcia były pokazywane na wielu wystawach i w galeriach. Elegancko przygotowane odbitki lub wydruki na płótnie mogą być także ozdobą domów, przestrzeni komercyjnych, biur czy hoteli. Jeśli spodobało Ci się nasze zdjęcie – daj nam znać!

KONTAKT